Flytande algskrapa med rostfritt stål till akvarium. Om algskrapan används i saltvatten kan skrapan utveckla rost om den förblir i saltvattnet permanent, vi rekommenderar vi att skölja JBL Floaty Blade med kranvatten & förvara algskrapan på en torr plats.
Läs mer
Algmagnet som lätt och effektivt rengör glaspaneler mellan 8 till 15 mm tjocklek. Det interna elementet i skrapan gör den flytande, vilket tar bort risken att falla till botten om insida och utsida magnet förlorar kontakt. Tack vare algmagnetens patenterade design kan den komma åt även de mest svårstädade partier utan att orsaka skador på glas eller silikon. Då saltvatten kan orsaka rost på metall efter lång tid så rekommenderar vi att rengöra algmagneten efter användning och sedan förvara torrt. Om skador på blad ändå skulle uppstå så kan bladen enkelt bytas ut.
Färg / Material : Svart plast. Storlek: 55 x 265 x 130mm. Vikt: 290g.
JBL Floaty Blade L, 15mm - Floating glass cleaning magnet with blade for thick aquarium panes
Flytande glasrengöringsmagnet med blad för tjocka akvariumrutor. Rengör akvariumrutor med en tjocklek på 8 till 15 mm bekvämt och effektivt: rengöringsmagnet med blad och flytande inre element. Lätt att använda: flyt det inre elementet på vattnet vid kanten av akvarietanken, använd det yttre elementet för att dra den inre delen. Rikta magneten från utsidan. Rengör i cirkulära rörelser. Patenterat kantskydd: skydd av akvariumsilikontätningar tack vare fasade kanter, simande inre element: inga repor på rutan orsakade av fångade grusstenar. Bekväm att använda: får svåråtkomliga platser tack vare vinklarnas rengöringskant (t.ex. bakom teknisk utrustning), trubbigt bladinsats för särskilt envisa avlagringar (t.ex. kalkalger), nå ut i hörn utan att bli händerna våta.